INTER-PLAST
Z. Bodziachowska-Kluza Spółka Jawna
Przyszłość Fiber laser w Polsce

Przyszłość Fiber laser w Polsce

Współczesny świat nieustannie ewoluuje, niosąc za sobą zmiany w każdej dziedzinie życia. Od refleksji Heraklita o nieustannym "płynięciu" rzeczywistości, poprzez wyzwania jak pandemia czy konflikty, do technologicznych przełomów w obróbce metalu. Oto wstęp do opowieści o cięciu laserowym, nowoczesnej metodzie kształtowania materiałów, która rewolucjonizuje branżę obróbki metalu, oferując precyzję, wszechstronność i efektywność.

Heraklit z Efezu mawiał, że wszystko płynie, czyli zmienia się ewoluuje, podąża za zmianami na świecie, mentalności ludzkiej, potrzebami danych czasów.

Każda dziedzina życia w ostatnich latach dokonała milowych skoków rozwojowych. Część zmian zachodzi płynnie a część jest wmuszona przez sytuacje z jakimi w ostatnich latach zmagamy się jako ludzkość takimi jak wybuch pandemii, wojna za naszą wschodnią granicą, czy inne konflikty na całym świecie.

Postęp technologiczny nie ominął również branży zajmującej się obróbką metalu a konkretnie procesem cięcia. Najbardziej efektywny jest proces cięcia metalu przy pomocy laserów.

Nazwa laser pochodzi od pierwszych liter w języku angielskim: Light Ampflification by Stimulated Emission of Radiation, czyli wzmocnienie światła za pomocą wymuszonej emisji promieniowania.

Procedura cięcia laserem może znaleźć zastosowanie do wielu materiałów. Fantastycznie poradzi on sobie nie tylko z metalowymi elementami, ale także tymi wykonanymi z tworzyw sztucznych, gumy, drewna.

Taniny, skóra oraz inne materiały pochodzenia naturalnego można również z sukcesem obrabiać poprzez cięcie laserem. Ta wszechstronność w połączeniu z technicznymi możliwościami laserów sprawia, że laser staje się coraz bardziej popularny, co w połączeniu z jego wszystkimi zaletami daje nam idealne urządzenie, specjalizujące się w niezwykle wydajnej i nowoczesnej obróbce wszelkiego rodzaju tworzyw.

Cięcia laserowe są często wykorzystywane na przykład podczas cięcia rur w wycinarce laserowej do rur. Technologia ta sprawia, że nie ma możliwości uszkodzenia takiej rury a jakość cięcia jest wysokiej precyzji, co niestety zdarza się nazbyt często podczas cięcia jej piłą, wiercenia lub frezowania. Przy zastosowaniu odpowiednich parametrów technicznych z maszyny do cięcia rur możemy stworzyć wycinarkę laserową do profili.

Tradycyjne metody o wiele częściej powodują uszkodzenia materiałów. Podczas cięcia laserem – nie ma takich problemów.

Jaką wycinarkę do rur i profili wybrać?

W cięciu rur i profili za pomocą wycinarki laserowej do profili świetnie sprawdzi się wycinarka Golden fiber laser.

W zależności od potrzeb w Goldenfiberlaser mamy do dyspozycji 4 serie wycinarek laserowych do rur i profili:

 

Na uwagę szczególnie zasługują maszyny serii F F16 / F20 / F35

Wycinarki te są oferowane w 3 różnych mocach 1500W, 2000W, 3000W. Średnica rury jakie można obrabiać na tych wycinarkach laserowych do rur i profili to 20mm-200mm (kwadrat 20*20mm -140*140mm). W przypadku laserów innych producentów powtarzalna dokładność pozycjonowania osi x i y to 0.05 mm u nas wynosi ona aż 0.03mm.

W przypadku wycinarek laserowych FIBER niezbędne będzie też zasilanie 3x400 v 50 hz. Za pomocą dedykowanego sterowania bez problemu będzie można przygotować lub przerobić rysunki cad.

Jeśli jesteś zainteresowany naszą maszyną skontaktuj się z nami już dziś zapewniamy pomoc w doborze modelu maszyny do potrzeb klienta, doradzić w zakresie wyboru materiałów i gazów, dodatkowo do każdej zakupionej u nas maszyny oferujemy darmowy załadunek zakupionych maszyn oraz pomoc w zorganizowaniu transportu.

Niezależnie od sposobu wycinania – cięcia laserowe gwarantują nam dokładne odzwierciedlenie oczekiwanego wzoru.

Kolejne korzyści cięcia laserowego to utrzymanie jakości przy obniżonych kosztach wykonania wielu precyzyjnych operacji technologicznych na różnych materiałach, gdzie wydajność i dokładność znacznie przewyższającą metody obróbki skrawaniem.

Przy pomocy wycinarki laserowej można wykonać serie mniejszych lub dużych detali indywidualnych lub powtarzalnych.

Wszystkie te zalety sprawiają, że coraz więcej firm z branży metalowej decyduje się na zastosowanie laserów do cięcia w swoich procesach produkcyjnych.

W branży obróbki metalu jeszcze kilka lat temu wiodącą technologią na rynku laserów do cięcia były lasery CO2, tnące przy pomocy mieszanki kilku gazów.

W laserach CO2 głównym ośrodkiem, w którym generowana jest wiązka lasera jest dwutlenek węgla CO2. Nie jest to jednak jedyny biorący udział w całym procesie. Najczęściej w procesie cięcia bierze udział mieszanina gazów pod ciśnieniem, w której w skład wchodzą oprócz dwutlenku węgla, azot (N2), wodór (H2), hel (He). Tworzenie wiązki polega na wymuszeniu za pomocą impulsu napięcia elektrycznego drgań atomów azotu.

Azot nie emituje energii w postaci fotonów przekazuje swą energię cząsteczkom dwutlenku węgla, a te zmieniają energię drgających elektronów na emisję fotonów.

Cięcie laserem CO2 to mała strefa wpływu ciepła oraz stosunkowo wąska szczelina cięcia. Wypalane elementy posiadają czyste i prostopadłe krawędzie oraz bardzo małe nierówności powierzchni rozdzielenia. 

Warunkiem uzyskania dobrej jakości cięcia i utrzymania tolerancji wymiarów ciętych elementów konstrukcyjnych jest dokładne prowadzenie strumienia tnącego.

Wycinarka laserowa CO2 czy wycinarka laserowa Fiber?

Aktualnie technologia cięcia laserem CO2 jest wypierana przez nowoczesną i znacznie efektywniejszą technologię wycinania laserami światłowodowymi FIBER.

Laser CO2 staje się technologią przeszłości, opracowaną ponad pół wieku temu. Sprawność gazowego źródła jest nawet cztery razy niższa niż światłowodowego odpowiednika

Zasada działania lasera do cięcia metalu Fiber

Laser światłowodowy opiera się na połączonych ze sobą diodach tworzących strumień laserowy, który przenoszony jest do głowicy za pomocą giętkiego włókna światłowodowego. W przypadku tradycyjnych laserów wiązka przenoszona jest do głowicy za pomocą optycznego systemu soczewek i zwierciadeł.

Zestawiając laser CO2 z fiber laser zauważymy, że te drugie są bardziej wydajne i zużywają nawet o 70 proc. mniej energii. Niezawodny i bezobsługowy przewód światłowodu nie wymaga tyle uwagi co systemy luster w laserach CO2.

Nie trzeba też martwić się wymianą wentylatorów, filtrów czy gazów osłonowych. Dla wielu przedsiębiorców ostatecznym argumentem na rzecz laserów fiber jest ich szybkość i nieosiągalna dla innych urządzeń precyzja działania.

Maszyna do cięcia metalu cena

Choć cena maszyny do cięcia metalu fiber laser jest wysoka to niskie koszty eksploatacji szybko to rekompensują.

Znakomite parametry działania sprawiły, że laser fiber stał się konkurencyjny także przy cięciu grubych blach czy tworzyw sztucznych. Większą moc potrzebną do skutecznego działania rekompensuje wydajność źródła.

Wydaje się, że sprawa jest przesądzona i w przyszłości lasery światłowodowe całkowicie zdominują zarówno rynek obróbki metali jak i innych materiałów.

Podejmując decyzję o zainwestowaniu w nowy sprzęt do cięcia warto się zastanowić czy mamy czas i środki na inwestowanie w wypierane technologie czy od razu odważnie zdecydować się na zakup nowej niezawodnej 

technologii.

 

Decyzja należy do Państwa.

Galeria

Przyszłość Fiber laser w Polsce
Przyszłość Fiber laser w Polsce
Przyszłość Fiber laser w Polsce
Przyszłość Fiber laser w Polsce

Nowości


Automatyczny System Załadunku - wycinarki laserowe

2024-04-18 06:52:11

Automatyczny System Załadunku - wycinarki laserowe

W dynamicznym świecie biznesu, innowacyjne technologie, takie jak automatyczne systemy załadunkowe, rewolucjonizują procesy produkcyjne. Z wielką...

Nowości w ofercie Inter-Plast - 11 Robotów Kuka

2024-04-09 10:16:03

Nowości w ofercie Inter-Plast - 11 Robotów Kuka

W dzisiejszym dynamicznym świecie przemysłowym, automatyzacja procesów staje się kluczowym elementem zapewniającym efektywność i konkurencyjność produkcji....

Targi Stom Tool - Przemysłowa Wiosna

2024-04-05 09:28:16

Targi Stom Tool - Przemysłowa Wiosna

Targi przemysłowe STOM-TOOL - to tam od lat prezentowane są najnowsze osiągnięcia w dziedzinie obróbki metali,...